Aký dlhý čas vopred je potrebné si zarezervovať fotenie?
Ideálne je, keď sa mi ozvete aspoň 3 týždne predtým, ako by ste sa chceli fotiť. Niekedy sa stáva, že môj pracovný kalendár je taký plný, že je čakacia doba na termín fotenia aj 6 - 8 týždňov, preto vždy platí, že čím skôr sa mi ozvete, tým lepšie :) Samozrejme, vždy sa snažím ponúknuť Vám najskorší možný termín fotenia a nenechať Vás zbytočne čakať. Vždy Vám dám na výber z viacerých dní a ak sa jedná o fotenie v exteriéri, spravidla navrhujem rovno si dohodnúť aj náhradný termín v prípade nepriaznivého počasia.
Najradšej mám, keď sa mi ozvete mailom, preto pri telefonickom kontakte nemám vždy presný prehľad o svojom pracovnom kalendári. Kontaktovať ma môžete na adrese kontakt@vlnkafoto.sk alebo cez kontaktný formulár.
Čo je to FOTOSTORY a ako sa líši od balíka KLASIK?
Pojmom FOTOSTORY (fotopríbeh) nazývam voľnejšiu formu fotenia, ktorú realizujem reportážnym štýlom - to znamená, že nie na všetkých fotkách sa budete všetci pozerať do objektívu a usmievať sa, ale do výslednej série fotografií zahrniem aj vtipné momentky, rôzne zaujímavé detaily a výrezy. Fotím zväčša s malou hĺbkou ostrosti, to znamená, že pozadie za Vami môže byť rozmazané, mierne vizuálne potlačené. Pri takomto fotení využívam najmä denné svetlo, aby fotografie pôsobili čo najprirodzenejšie.
Od klasického balíka fotografií KLASIK sa fotopríbeh líši aj tým, že výsledné fotografie vyberám ja (spravidla ich počet nijak neobmedzujem) - dostanete odo mňa pomerne rozsiahlu sériu fotografií (80 ks a viac), ktorá vznikne počas nášho fotenia v trvaní hodinu až hodinu a pol.
Fotenie môže prebiehať v prírode (v parku, v lese a pod.), v mojom fotoateliéri na Tajovského 1 v Košiciach alebo u Vás doma.
Výsledné fotografie detailne neretušujem (mám na mysli retuš tvárí), avšak budú farebne i graficky dôkladne upravené. V prípade záujmu je možné vybrané fotografie retušovať za doplatok (cena vždy závisí od rozsahu retuše). Ukážku výsledných fotografií FOTOSTORY nájdete v úvodnej galérii mojej webovej stránky tu alebo aj tu.
Pri klasickom fotobalíku KLASIK si výsledné fotografie sami vyberáte z väčšieho množstva záberov (cca 150 ks). Tieto fotografie potom ďalej detailne retušujem. Ak si vyberiete viac fotografií, ako pôvodný balík zahŕňa, samozrejme, je to možné, za každú ďalšiu retušovanú fotografiu doúčtujem 20€.
Balík KLASIK odporúčam najmä v prípade, že túžite po jednoduchých ateliérových fotografiách pri jednoduchom pozadí, ktoré budú viac štylizované - pózované. Pri fotení v ateliéri budeme používať hladké jednofarebné pozadia, Vaše tváre budú profesionálne nasvietené štúdiovými bleskami. Samozrejme, tento balík si môžete vybrať aj v prípade rodinného fotenia v prírode a pod.
Čo si máme obliecť na rodinné/tehotenské fotenie?
Výber vhodného oblečenia na fotenie je naozaj mimoriadne dôležitý, preto mu vždy venujem veľkú pozornosť. V zásade na fotkách lepšie vyzerajú jednofarebné odevy, veľké nápisy a vzory zbytočne rušia. Samozrejme nejaké malé kvietky či pásiky sú v poriadku :) Oblečenie s nápismi či obrázkami je však na fotenie vyslovene nevhodné. Chápem, že Vaša dcérka si chce na fotenie obliecť jedine tričko Frozen a legínky s kvietkami, no musíme nájsť spôsob, ako ju presvedčiť, že jednofarebné šatočky ladiace s farbou mamkinho oblečenia budú lepšia voľba :) V prípade krajne núdze jej pár záberov na pamiatku v tričku Frozen urobím :D
V prípade tehotenského fotenia odporúčam oblečenie, ktoré pekne zvýrazní Vaše bruško. Môžete byť viac oblečená alebo môžeme fotiť aj poloakty napr. len v nočnej košieľke alebo spodnom prádle - to je na Vás, na čo sa budete cítiť. Spodné prádlo si prosím zoberte v svetlej i tmavej farbe - aby nám napr. pod bielym tričkom nepresvitala čierna podprsenka a pod.
Tu sú moje návrhy na oblečenie: biele alebo čierne alebo jednofarebné tielko alebo tričko, voľná biela košeľa, voľné šatočky, prípadne dlhší top a legíny, môže byť dlhá voľná sukňa. Ak sa chcete fotiť aj s partnerom, bolo by vhodné, aby ste sa farebne a štýlovo trošku zladili.
Pri fotení môžeme použiť aj rekvizity - bolo by fajn, keby ste si doniesli topánočky alebo nejakú malú hračku či hrkálku, ktorú máte pre bábätko pripravenú.
Oblečenie vždy konzultujeme mailom pred samotným fotením. Požiadam Vás, aby ste mi poslali fotku oblečenia, ktoré ste si vybrali - stačí cvak mobilom, oblečenie rozložené na posteli alebo na zemi. 
Popri outfitoch netreba zabudnúť na topánky! S doplnkami, ako sú náušnice či náhrdelníky, radšej opatrne - menej je viac.
V ateliéri mám tiež vlastnú garderóbu, ktorú môžeme skombinovať s Vašim oblečením.
Tu nájdete niekoľko inšpirácií na farebné kombinácie.
Je pri fotení potrebná profesionálna úprava vizáže?
Investíciu do profesionálneho make-upu a účesu pred fotením neoľutujete. S objednaním služieb vizážistky Vám rada pomôžem - mám niekoľko vizážistiek, s ktorými pravidelne spolupracujem. Ak však máte svoju obľúbenú vizážistku, samozrejme môžete využiť jej služby. Každopádne pri make-upe na fotenie je najdôležitejší podklad a jemné kontúrovanie tváre. Ak sa necítite na výraznejší make-up, líčenie môže byť aj celkom jemné. 
Treba si však uvedomiť, že pri fotení v ateliéri vizuálne zoslabne aj výrazné líčenie, lebo zábleskové svetlá v štúdiu sčasti pohltia všetky farby, na fotografiách budú vyzerať jemnejšie. Záblesky však zdôraznia všetky lesky na tvári, preto radím vyhýbať sa lesklým efektom a highlighterom. Pred fotením prepudrujem transparentným púdrom spravidla aj pánov..
Pri úprave vlasov sa nebojte objemu, ofiny a účesov smerom dohora. Hladký chvost zviazaný na temene pri fotke spredu nebude vidno.  
Kedy je najlepšie absolvovať tehotenské fotenie?
Na fotografovanie tehotenského bruška odporúčam siedmy až ôsmy mesiac tehotenstva (čiže približne 28. - 35. týždeň). V tomto období má už väčšina budúcich mamičiek viditeľné okrúhle bruško, no ešte nie je natoľko veľké, aby ste sa cítili “obrovská”. Samozrejme, rada Vás nafotím aj v skoršom alebo neskoršom období tehotenstva, no treba myslieť aj na to, že čím viac sa blíži termín pôrodu, tým sa zvyšuje aj pravdepodobnosť, že svoju zbalenú tašku do pôrodnice budete musieť zobrať o niečo skôr a fotenie by sme už nemuseli stihnúť.
Ako dlho trvá spracovanie fotografií?
Dodanie finálnej série fotografií v prípade balíka FOTOSTORY trvá približne 2 - 3 týždne. Samozrejme, vždy sa snažím Vaše fotky spracovať čo najskôr, ako je to len možné. 
V prípade balíka KLASIK trvá prvotné spracovanie galérie so zábermi, z ktorých si budete vyberať fotky na retuš, taktiež cca 2 týždne. Po Vašom výbere prichádza na rad finálna retuš fotiek, ktorá mi zvyčajne zaberie už len niekoľko dní, maximálne týždeň - závisí od mojej momentálnej vyťaženosti.
Ak potrebujete svoje fotografie mať hotové skôr a môj harmonogram to umožňuje, za príplatok 30% z ceny fotenia ich môžete mať hotové do 7 dní a za príplatok 50% do 3 dní od termínu fotenia.
Fotíte aj biznis portréty, módu či reklamné/produktové fotografie?
Áno, intenzívne sa venujem ateliérovej fotografii, realizujem testovanie fotenia pre modelky a fotenia oblečenia/módy. Často fotím aj biznis portréty, portréty na CV a rôzne reklamné fotenia pre firmy. Túto časť mojej práce môžete vidieť na mojom druhom webe: www.michaelaelias.sk
Fotíte aj svadby?
Keď som začala fotografovať zákazky (približne v roku 2008), medzi mojich prvých klientov patrili práve svadobné páry. Odvtedy som sa svadobnej fotografii venovala asi 9 rokov, nafotila som viac ako 100 svadieb a bolo to pre mňa skvelé obdobie, kedy som sa naučila flexibilne reagovať na rôzne svetlené situácie a rýchlo meniace sa podmienky. S veľkou láskou a vďakou spomínam na svojich klientov zo svadieb, ktorí mi s dôverou zverili do rúk dokumentáciu svojho veľkého dňa.
Po istom čase som sa však začala viac venovať ateliérovej fotografii a lektorovaniu fotokurzov, ktoré prebiehali často práve vo víkendové dni. Keďže som chcela mať aspoň niekoľko voľných víkendov v roku pre rodinu, s fotením svadieb som v roku 2017 skončila. Aktuálne už objednávky na svadby neberiem a nenájdete ich ani v mojom portfoliu. Nie je vylúčené, že sa k svadobným foteniam po čase vrátim, ale nateraz je to pre mňa uzavretá kapitola :)
Organizujete aj kurzy fotenia?
Áno, od roku 2018 pravidelne spolu s tímom kolegov fotografov organizujem a lektorujem fotokurzy pre začiatočníkov i pokročilých fotografov a kurzy zamerané na grafickú úpravu fotografií. Kompletnú ponuku našich kurzov nájdete tu: www.kurzyfotografovania.sk
Back to Top